10 ważnych wskazówek dotyczących pierwszej podróży motocyklem

10 wskazówek dotyczących pierwszej podróży motocyklem

Podróż motocyklem to ekscytujące doświadczenie. Bycie samemu ze swoimi myślami podczas pełnej przygód podróży może być bardzo interesujące i powinno się to robić przynajmniej raz w życiu. Jeśli jednak wybierasz się w długą podróż na motocyklu, poznanie kilku pomocnych wskazówek od osób, które robią to regularnie, prawdopodobnie sprawi, że będziesz jeździł lepiej.

Przygotowanie się do pierwszej samodzielnej wyprawy rowerowej jest bardzo ważne. Niezależnie od tego, czy bierzesz własny motocykl, czy planujesz go wypożyczyć, weź pod uwagę wszystkie najważniejsze aspekty, zanim wyruszysz w drogę. Dzięki temu podróż będzie bardziej komfortowa i bezproblemowa.

Oto dziesięć najważniejszych wskazówek, których nie powinieneś pominąć:

Wybierz mądrze swoją jazdę

Jeśli planujesz wycieczkę rowerową, upewnij się, że będzie ona wygodna. Oczywiście zawsze możesz wprowadzić kilka modyfikacji, aby poprawić poziom komfortu. Jeśli myślisz o wypożyczeniu, upewnij się, że wybierzesz rower mądrze.

Zrób rozeznanie i znajdź taki, który łatwo będzie Ci obsługiwać i o który będziesz mógł zadbać. Rowery z bardziej miękkim siedzeniem, inną kierownicą, ostrymi reflektorami i osłonami są lepsze, gdy wybierasz się na wycieczkę w teren.

Fajnie wyglądający rower nie powinien być dla Ciebie jedynym powodem do zmartwień. Aby podróż przebiegła bez zakłóceń i była udana, niezbędna jest odpowiednia jazda.

Mało obciążone bagaże

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów bagażników do motocykli. Najlepsze są torby na siodełko, które można łatwo zamocować po bokach lub na tylnym siedzeniu motocykla. Inne świetne pomysły na torby to torby na ogon i torby na zbiornik, które zawierają magnesy, dzięki czemu można je od razu przymocować do zbiornika.

Oprócz wyboru odpowiedniej torby, musisz też bardzo uważnie wybrać swój bagaż. Wybierając się w podróż motocyklem, zawsze wolisz pakować się lekko. Kup rzeczy jednorazowe, abyś mógł je wyrzucić po użyciu. Do większości rzeczy noś saszetki zamiast butelek. Unikaj też noszenia dużej ilości ubrań na zmianę.

Zanim zaczniesz się pakować, zrób listę i ustal priorytety wszystkich niezbędnych rzeczy.

Ubierz się odpowiednio

W przypadku podróży drogowych – zwłaszcza na motocyklu – odpowiedni ubiór jest niezbędny. Zawsze staraj się nosić spodnie do jazdy, wygodny t-shirt, buty do kostek, kask z pełną twarzą i weź kurtkę, w której czujesz się najlepiej.

Jeśli spodziewasz się wyboistej jazdy na dwóch kółkach, najlepiej wybierz ochraniacze na łokcie i kolana, które zapewnią Ci większą ochronę. Noś dopasowane ubrania, ponieważ workowate ubrania mogą powodować dyskomfort podczas długiej jazdy. Jeśli jeździsz na rowerze terenowym, oto 5 błędów, których powinieneś unikać, jeśli chodzi o sprzęt.

Bądźcie nawodnieni

Czynniki takie jak „nawodnienie” często schodzą na dalszy plan, gdy rozważa się wszystkie ważne aspekty podróży motocyklem. Musisz mieć zapewnione odpowiednie nawodnienie podczas podróży. Nawodnienie jest niezbędne, a jeśli przeszkadza Ci zatrzymywanie się po wodę, rozważ zainwestowanie w plecak na wodę. Butelka z wodą w plecaku nie tylko utrzymuje zimną wodę, ale jest też wyposażona w długą rurkę, której możesz użyć do picia wody bez zatrzymywania się.

Dbanie o nawodnienie jest bardzo ważne, żeby być na szczycie.

Rób przerwy

Podczas podróży rowerowej możesz potrzebować więcej odpoczynku niż zwykle. Siedzenie na rowerze przez wiele godzin bez przerwy może powodować odleżyny pod siodełkiem. Wiedz, kiedy Twoje ciało i rower proszą Cię o przerwę.

Unikaj przesadnego zatrzymywania się, bo to tylko wydłuży podróż i będzie frustrujące. Wykorzystaj przerwę na odpoczynek, a także na sprawdzenie, czy nie trzeba zatankować paliwa i czy rower jest w dobrym stanie. To uchroni Cię przed niespodziewanymi trudnymi okolicznościami.

Nie zgub mapy

To doskonały moment, by skorzystać z technologii i polegać na GPS, jeśli nie jesteś dobry w zapamiętywaniu dróg. Jeśli chcesz przejść na wyższy poziom, rozważ zainwestowanie w kask z Bluetooth, aby mógł on podawać wskazówki GPS.

Jeśli podróżujesz do odległych miejsc, w których nie ma sieci, posiadanie przy sobie papierowej kopii map może być bardzo pomocne. Pozwoli Ci to przynajmniej zorientować się w terenie, w którym się znajdujesz. Lepiej zapytać miejscowych o drogę niż się zgubić.

Bądź przygotowany na niespodziewaną pogodę

podróż motocyklem

W przeciwieństwie do podróży samochodem, wybierając się w podróż motocyklem, musisz bardziej uważać na warunki pogodowe. Może niespodziewanie zacząć lać lub temperatura może być wyższa niż zwykle – upewnij się, że jesteś przygotowany, by sobie z tym poradzić.

Konieczne jest posiadanie kurtek przeciwdeszczowych i sprzętu do jazdy, który zapewni odpowiednią osłonę dla twojego bagażu.

Załóż zatyczki do uszu

Czasami na autostradzie może być bardzo głośno. Dlatego, kiedy już wyjedziesz na główną drogę, załóż zatyczki do uszu, aby uniknąć ucisku. Alternatywnie możesz użyć słuchawek i puścić swoją ulubioną muzykę, aby cieszyć się swoją pierwszą samotną wycieczką rowerową.

Jedz poza godzinami pracy

Najlepiej wybierać godziny wolne od pracy na jedzenie, zwłaszcza na autostradzie. Ludzie zazwyczaj zatrzymują się w restauracjach po drodze w regularnych porach na lunch i kolację, co oznacza długie godziny oczekiwania i tłumy. Jeśli dostosujesz swoje godziny jedzenia do dziwnych godzin – np. 11 rano na lunch lub 17 na kolację – unikniesz tych wszystkich kłopotów.

Jedz dobrze, ale nie obciążaj żołądka, kiedy jesteś na wycieczce motocyklowej.

Bądź zmotywowany

Najbardziej ekscytującą częścią podróży motocyklem jest moment, w którym zaczynasz się nią cieszyć do głębi. To właśnie wtedy doświadczenie stanie się naprawdę piękne. Zmęczenie i frustracja mogą zepsuć cały plan. Dlatego nie trać ducha bez względu na okoliczności.