Bezpieczna podróż górska motocyklem

Motocyklem w góry - jak dobrze się przygotować

Bezpieczna jazda motocyklem przez góry to część zabawy. Zobacz, jak osiągnąć swoje cele i przeżyć wiele historii, które zgromadzisz.

Bezpieczna jazda na motocyklu to część emocji związanych z pokonywaniem nowych terenów. To tak, jakbyś wcisnął się na szczyt czterotysięcznika na piechotę. Dowiedz się tutaj, jak robić to bezpiecznie.

Zdobycie szczytu na dwóch kółkach to wyczerpujące, ale i porywające uczucie, które zapamiętasz na całe życie.

Ostre zakręty nad płaskimi klifami prowadzą cię, powoli, ale pewnie, do wielkiej nagrody na szczycie. Nie jest to jednak łatwy wyczyn – ani fizycznie, ani psychicznie – i musisz być przygotowany na każdy centymetr wspinaczki.

Kiedy masz zamiar wyruszyć i bezpiecznie przejechać motocyklem przez góry

Górskie krajobrazy zapewniają zupełnie inne, często bardziej niebezpieczne doświadczenia niż te, do których przywykła większość kolarzy jeżdżących po płaskim terenie. Ciasne zakręty ograniczają twoją widoczność na nadjeżdżające pojazdy, a drastyczne zjazdy. To z kolei może mieć negatywny wpływ na działanie hamulców.

No i oczywiście jest jeszcze czynnik wysokości. Skręty i zakręty sprawiają, że unosisz się tysiące kilometrów w powietrzu. Może to być istotny problem dla osób z lękiem wysokości.

Oto rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wyruszysz na podbój motocyklem górskich dróg.

Trenuj ciało i umysł – fakt, że masz pełny bak paliwa i mocny silnik, nie powinien cię zniechęcać do tego, żebyś czuł się jak złoty medalista na szczycie góry, bo to może być ciężka praca.

  • Trenuj ciało – fizycznie musisz mieć silny rdzeń, plecy, ramiona i nogi, żeby móc manewrować rowerem w górę, w górę i w górę. Pamiętaj, że regularna jazda może spalić około 600 kalorii na godzinę, a nawet więcej, jeśli pokonujesz wymagające, kręte drogi. Przed wyjazdem poświęć trochę czasu na wzmocnienie górnych partii ciała.
  • Przygotuj umysł – nie ma co do tego wątpliwości. Największe wyzwania związane z tego typu jazdą są natury psychicznej. Jeśli będziesz za dużo o tym myśleć, łatwo się załamiesz i zostaniesz na dole góry. Wiedz, jakie zagrożenia możesz napotkać i jak szybko zareagować, a będziesz czuł się lepiej, idąc w górę.

Jeśli podróżujesz z grupą lub pasażerem, pozostań w kontakcie – czy masz odpowiednie motocyklowe urządzenie komunikacyjne, dzięki któremu możesz rozmawiać z innymi motocyklistami lub pasażerem? Zalecamy zainwestowanie w takie, które nie będzie polegało wyłącznie na technologii Bluetooth, która może być zawodna podczas pokonywania szczególnie wymagających terenów. Poszukaj zestawu z technologią siatkową. Odpowiedni zestaw motocyklowy pozwoli Ci również zagłuszyć muzykę podczas wspinaczki, więc przygotuj swoją playlistę!

Przygotuj się na chorobę wysokościową i niskie ciśnienie powietrza – choroba wysokościowa może dopaść każdego.

Poznaj swoją trasę – Zawsze, gdy wybierasz się na niezwykle wymagającą lub wyjątkową wycieczkę, warto zapoznać się z trasą, którą będziesz jechał, zanim ruszysz w drogę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jesteś na właściwej drodze. Nawet jeśli na szczyt prowadzi tylko jedna droga.

górska wycieczka motocyklowa

Przygotuj motocykl i przeprowadź przegląd – Ostatnią rzeczą, jakiej byś chciał, to być w połowie drogi na górę i zorientować się, że coś jest nie tak z Twoim motocyklem. Przed wyjazdem przeprowadź dokładną kontrolę, która obejmuje między innymi:

  • Sprawdzaj ciśnienie w oponach i upewnij się, że nie ma w nich rozdarć, pęknięć ani przebić. Pamiętaj, że wysokość nad poziomem morza może mieć wpływ na ciśnienie w oponach.
  • Przed wyjazdem sprawdź każdy element hamulców, w tym przewody hamulcowe, płyny i wirniki, aby zapewnić sobie bezpieczną podróż.
  • Sprawdź wszystkie płyny i w razie potrzeby uzupełnij je. Najlepiej byłoby, gdybyś wymienił olej w ciągu kilkuset kilometrów od momentu wyruszenia w drogę.

Jedź powoli i spokojnie – wietrzna droga wspinająca się po zboczu góry to nie miejsce na ćwiczenie trików czy pokonywanie zakrętów z dużą prędkością. Jest to sytuacja, w której zbyt szybka jazda lub lekkomyślność w jakikolwiek sposób może oznaczać śmierć. Może to oznaczać śmierć, więc pamiętaj, aby przez całą drogę jechać w wolnym tempie.