Czy jazda motocyklem w deszczu jest bezpieczna?

Motocykl w deszczu

Doświadczeni motocykliści unikają jazdy w deszczu, ponieważ jest ona znacznie mniej bezpieczna niż jazda w suchych warunkach. Jeśli to możliwe, kierowcy powinni starać się unikać wychodzenia na motocykl, gdy prognoza pogody przewiduje deszcz, ale nie zawsze jest to możliwe i motocykliści wciąż mogą zostać złapani przez niespodziewaną ulewę.

Dlaczego jazda w deszczu jest tak niebezpieczna?

Jazda motocyklem w deszczu jest niebezpieczna z wielu powodów. Oto kilka z najważniejszych zagrożeń związanych z jazdą w złych warunkach.

Słaba widoczność

W deszczową pogodę widoczność dla Ciebie i innych kierowców jest ograniczona. Deszcz spływający po osłonie motocykla może utrudniać widzenie, a niskie temperatury mogą powodować zaparowanie osłony. Zmniejszona widoczność w połączeniu ze śliską nawierzchnią to przepis na wypadek.

Unikaj problemów z widocznością, stosując w kasku preparaty przeciwmgielne lub wkładki do wizjerów. Podczas jazdy w deszczu noś ubrania o wysokiej widoczności, aby inne pojazdy mogły Cię łatwiej dostrzec.

Śliskie drogi

Podczas deszczu drogi są śliskie i bardziej niebezpieczne dla wszystkich pojazdów. Ponieważ motocykle mają mniej punktów styku z podłożem, są bardziej narażone na utratę przyczepności niż samochody. Na mokrej nawierzchni kieruj motocyklem płynnie i szukaj suchych linii, aby utrzymać się w pionie. Niewielkie przyspieszenie przepustnicy i wczesne hamowanie to kolejne niezbędne dostosowania do jazdy w deszczową pogodę.

Bądź wyjątkowo uważny przy pierwszych oznakach deszczu. Drogi są najbardziej niebezpieczne podczas pierwszej godziny deszczu, ponieważ deszcz miesza się ze śliskimi substancjami na drodze, takimi jak olej i brud.

Jeśli to możliwe, najbezpieczniej jest przeczekać ulewę. Jeśli nie możesz tego zrobić, zjedź na pobocze i załóż odpowiedni sprzęt, taki jak wodoodporna kurtka i rękawice. Łatwiej jest płynnie kierować motocyklem, gdy jest sucho i ciepło.

Wypadki motocyklowe w deszczu

Wypadek motocyklowy

Jeśli jedziesz w deszczu i masz wypadek z powodu złej jazdy innej osoby, możesz mieć prawo do odszkodowania finansowego za uszkodzenia i urazy motocykla. Aby uzyskać odszkodowanie po wypadku motocyklowym, musisz udowodnić następujące okoliczności:

  • Kierowca, który spowodował wypadek, był ci winien obowiązek zachowania ostrożności: Podczas jazdy po drogach publicznych wszyscy kierowcy są sobie wzajemnie winni obowiązek zachowania ostrożności. Oznacza to, że kierowcy muszą prowadzić swoje pojazdy zgodnie z prawem i bezpiecznie. W kontekście wypadku motocyklowego wszyscy kierowcy muszą jeździć zgodnie z tymi samymi prawami, które obowiązują każdy inny pojazd. Na przykład motocykl ma prawo do pełnego pasa ruchu, tak jak każdy inny pojazd. Kierowcy, którzy wypełniają swój obowiązek opieki, nie powinni wkraczać na pas ruchu motocyklisty.
  • Kierowca, który spowodował wypadek, nie wypełnił swojego obowiązku opieki: Jeśli kierowca spowodował wypadek, ponieważ nie dopełnił obowiązku opieki, może Ci się należeć odszkodowanie. Przykłady naruszenia obowiązku opieki to jazda pod wpływem i nadmierna prędkość.
  • Zaniedbanie kierowcy spowodowało twoją szkodę: Ostatnim krokiem w udowodnieniu, że należy Ci się odszkodowanie, jest wykazanie, że działania drugiego kierowcy spowodowały u Ciebie szkodę ekonomiczną i nieekonomiczną. Szkody ekonomiczne mogą obejmować rachunki za leczenie, utracone zarobki lub inne wydatki związane z wypadkiem. Szkody niemajątkowe to ból, cierpienie i udręka emocjonalna spowodowana przez wypadek. Ważne jest, aby zachować wszystkie dokumenty medyczne i inne rachunki, aby udowodnić poniesione szkody.