Czy kaski motocyklowe nadają się do jazdy po górach?

Kask motocyklowy

Wielu sportowców uprawia cross-trening w różnych dyscyplinach, aby zbudować różne mięśnie i wytrzymałość. Nie inaczej jest w przypadku motocyklistów.

Jednak cross-trening nie musi oznaczać sprzętu crossowego.

W tym artykule omówimy różnice między kaskami motocyklowymi a kaskami do kolarstwa górskiego oraz dlaczego powinieneś je rozdzielić.

Czy kaski motocyklowe mogą być używane do jazdy na rowerze górskim?

Technicznie rzecz biorąc, możesz nosić kask motocyklowy podczas jazdy na rowerze górskim i odwrotnie. Powinieneś jednak wziąć pod uwagę wagę, wentylację i aerodynamikę kasku, aby chronić siebie i cieszyć się jazdą.

Jakie są różnice między kaskami motocyklowymi a górskimi?

Czy zabrałbyś kij bejsbolowy na pole golfowe lub kierownicę do klatki do gry w piłkę? Odpowiedź wydaje się oczywista – oczywiście, że nie!

Ale dlaczego nie? Oba sporty wymagają uderzania piłki kijem, więc dlaczego rodzaj kija ma znaczenie? Tę samą logikę powinieneś zastosować do sprzętu służącego do jazdy, a zwłaszcza do kasków.

Kaski są projektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach. Gęstość materiału, wentylacja i aerodynamika mają wpływ na funkcjonowanie kasku.

Waga

Waga to najbardziej zauważalna różnica między kaskami motocyklowymi a kaskami do rowerów górskich.

Kaski motocyklowe ważą średnio około 1,5 kg. Tradycyjny kask do roweru górskiego waży 0,5 kg. To duża różnica!

Różnica w wadze wynika z ich przeznaczenia. W kaskach motocyklowych stosuje się więcej materiałów, aby zapewnić jeźdźcowi lepszą ochronę. Kaski do rowerów górskich również zapewniają ochronę, ale są zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikowi lepszą wentylację.

Wentylacja

Wentylacja to kolejna istotna różnica, którą zauważysz między kaskami motocyklowymi a górskimi.

Pomimo braku otworów w kasku motocyklowym, dobrze wykonany kask ma bardzo dobrą wentylację… przy dużych prędkościach.

Gdybyś jechał w kasku motocyklowym na rowerze górskim, pomyślałbyś, że masz na głowie wielką cegłę. Kask wydawałby się masywny, a przepływ powietrza byłby bardzo niewielki, jeśli w ogóle.

Gdybyś jednak założył taki sam kask na motocykl, mógłbyś zapomnieć, że w ogóle go masz. Mógłbyś nawet poczuć, jak powietrze opływa Twoją głowę, gdy jedziesz autostradą.

Ochrona

Istnieje wiele stylów kasków motocyklowych.

Tradycyjny kask motocyklowy z pełną twarzą zapewnia największą ochronę. Zakrywa całą twarz i głowę dzięki pałąkowi pod brodą i osłonie twarzy. Te elementy zapewniają doskonałą ochronę przed wiatrem, zanieczyszczeniami drogowymi (np. żwirem) i uderzeniami.

Możesz znaleźć kask do roweru górskiego z pełną twarzą, ale nie zawiera on dużej poliwęglanowej osłony twarzy, jak kask motocyklowy. Ale przecież kolarstwo górskie rzadko wymaga takiej ochrony.

Czy można używać kasku motocyklowego na rowerze górskim?

Jeśli jesteś motocyklistą, który zaczyna jeździć na rowerze, możesz czuć pokusę, aby zabrać swój sprzęt motocyklowy na górskie szlaki rowerowe.

Przecież skoro kask motocyklowy zapewnia Ci bezpieczeństwo na ulicy, to z pewnością zapewni Ci bezpieczeństwo na szlakach. To prawda, że kask motocyklowy zapewnia większą ochronę, ale są też inne czynniki, które możesz rozważyć.

Kaski motocyklowe są cięższe

Kaski motocyklowe są znacznie cięższe niż kaski do rowerów górskich, i nie bez powodu.

Nawet długa jazda na motocyklu w kasku z pełną twarzą może sprawić, że następnego dnia kierowca będzie miał obolały kark. Nie potrafię sobie wyobrazić, jak bardzo fizycznie odczuwalne byłoby noszenie ważącego 3 funty kasku podczas jazdy przez las.

Ponieważ kaski motocyklowe są cięższe, wymagają więcej siły i energii fizycznej, aby utrzymać głowę w górze. To niepotrzebne obciążenie dla mięśni szyi.

Czy można używać kasku do roweru górskiego na motocyklu?

Kaski motocyklowe

Kask do roweru górskiego jest podobny do półkasku motocyklowego. Jednak z tych powodów używanie kasku do roweru górskiego na motocyklu jest nadal niewskazane:

Niewystarczająca ochrona

Jeśli myślisz, że noszenie ciężkiego kasku na motocyklu nie jest tego warte, zastanów się jeszcze raz. Dobrej jakości kask motocyklowy przechodzi rygorystyczne testy, aby uzyskać wysokie oceny bezpieczeństwa, takie jak DOT, ECE i SNELL.

Kaski motocyklowe zapewniają znacznie większą ochronę niż kaski do rowerów górskich. Kaski do rowerów górskich są celowo zaprojektowane z dużymi otworami, aby zapewnić rowerzyście lepszy przepływ powietrza.

Nie są stworzone do ochrony użytkownika przed zderzeniami o dużej sile, ani nie zapewniają ochrony twarzy. Poważnie, latający żwir to nie żart!

Słaba aerodynamika

Kaski do rowerów górskich mają lepszą aerodynamikę przy małych prędkościach niż kaski motocyklowe.

Gdy nosisz kaski zaprojektowane do małych prędkości przy dużych prędkościach, możesz doświadczyć buforowania przez wiatr, a nawet jego unoszenia. Może to powodować szarpanie głową w niewygodnych kierunkach i nadwyrężać szyję, kiedy próbujesz z tym walczyć.

Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to przyjemne doświadczenie.