Górskie szlaki w Bieszczadach

Szlaki w Bieszczadach

Szlaki prowadzące na Połoninę Wetlińską, Caryńską czy Tarnicką ze względu na dostępność i umiarkowaną trudność cieszą się popularnością wśród młodzieży, seniorów i rodzin z dziećmi. Wielu twierdzi, że być w Bieszczadach i nie odwiedzić kultowej Chaty Puchatka, to tak jakby w ogóle tam nie być. Wybierając się w jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce, opłaca się dobrze zaplanować każdy dzień. Oto pięć najpiękniejszych bieszczadzkich szlaków.

Połonina Wetlińska – żółty szlak z Przełęczy Wyżnej

Połonina Wetlińska, z niemal mitycznym schroniskiem Chatka Puchatka, jest jednym z najbardziej znanych masywów Bieszczadów. U jej podnóża leżą popularne wioski Wetlina i Smerek, doskonałe punkty wyjścia do wędrówek. Dzięki charakterystycznemu układowi roślinności, z gęstym lasem bukowym na zboczach i całkowicie odsłoniętym szczytem, wzgórze jest łatwo rozpoznawalne nawet z daleka. Spacer grzbietem Połoniny Wetlińskiej to prawdziwa uczta dla oczu i ducha. Duża różnorodność terenu, piękne widoki i wszechogarniające poczucie przestrzeni zrobią wrażenie nawet na najbardziej doświadczonych wędrowcach. Niezapomniane wrażenia gwarantowane

Połonina Caryńska – czerwonym szlakiem z Brzegi Górne

Drugi z bieszczadzkich szczytów, Połonina Caryńska, jest kolejnym obowiązkowym punktem na liście do odwiedzenia. Rozciąga się na długości 4 kilometrów i ma 4 szczyty, z których 3 wchodzą na szlaki turystyczne. Nazwa pochodzi od wsi Caryńskie, która znajdowała się u stóp wzgórza. Przed II wojną światową na Połoninie pasły się zwierzęta. Dziś można spotkać turystów urzeczonych tym magicznym widokiem. Z jej szczytu rozciąga się niesamowity widok na całe Bieszczady Zachodnie oraz Góry Sanocko-Turczańskie. Możesz podziwiać między innymi Połoninę Wetlińską, Dwernik-Kamień, Dolinę Caryńskiego, pasmo Otrytu, Gniazdo Tarnickie, a także Rawkę.

Tarnica – ścieżka „Orlik krzykliwy” z Wołosatego

Tarnica to najwyższy możliwy szczyt w polskich Bieszczadach (1346 m n.p.m.). Oferuje swoim zdobywcom wspaniałe widoki zarówno na polską, jak i ukraińską część wzgórz. Ścieżka przyrodniczo-historyczna „Orlik krzykliwy” rozpoczyna się w Wołosatem i biegnie praktycznie równolegle do szlaku niebieskiego. Została wytyczona przez Bieszczadzki Park Narodowy i oznaczona jako przyjazna środowisku. Rozpoczyna się przy cerkwi, a kończy na Tarnicy. Szlak jest bardzo zróżnicowany – prowadzi łąkami, a także lasami. Łagodne metody są rozgałęzione przez wysokie wzniesienia, kładki i… schody. Ze szczytu, gdzie znajduje się szczególny krzyż papieski, rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków w Bieszczadach. Tarnica to jedyny bieszczadzki szczyt wchodzący w skład Korony Gór Polski, która obejmuje 28 szczytów.

Mała i Wielka Rawka – szlak z Przełęczy Wyżniańskiej

piękne bieszczadzkie szlaki

Szlak z Przełęczy Wyżniańskiej jest najszybszym, choć nie najłatwiejszym, sposobem dotarcia do celu, jakim jest pasmo Rawki. Choć są one raczej rzadziej odwiedzane niż Połonina Caryńska i Wetlińska, zasługują na każdą inicjatywę. Ścieżka prowadzi najpierw dość łagodnie przez Wierch Woźniański do znanej obecnie Bacówki w Skórze Małej Rawce, a następnie wspina się stromo w kierunku szczytu. Podejście, choć wymagające, jest krótkie, a wyzwania związane z wędrówką szybko rekompensują wspaniałe widoki. Wchodząc na szczyt Małej Rawki (1267 m n.p.m.), warto podejść 15 minut za znakami żółtymi, aby dostać się na Wielką Rawkę (1307 m n.p.m.). Wielka Rawka słynie ze wspaniałego widoku na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską w całej okazałości, gniazdo Tarnicy i Bukowe Berdo. Mając do dyspozycji więcej czasu, warto wybrać się niebieskim szlakiem na odrębny obszar zwany Kremenaros lub Kremenets (45 min.). Jest to miejsce, gdzie spotykają się granice trzech państw: Polski, Ukrainy, a także Słowacji. Zdjęcie przy symbolicznym słupie jest obowiązkowe!

Bukowe Berdo – żółtym szlakiem z Mucznego

Trasa z Przełęczy Wyżniańskiej jest najszybszym, choć nie najprostszym, sposobem dotarcia do miejsca, jakim jest pasmo Rawki. Chociaż są one nieco mniej regularnie sprawdzane niż Połonina Caryńska i Wetlińska, zasługują na każdy wysiłek. Trasa prowadzi najpierw dość ostrożnie z Wierchu Woźnickiego na popularną obecnie Bacówkę Małą Rawką, a następnie znacznie się wspina w kierunku szczytu. Podejście, choć wymagające, jest krótkie, a trudy wędrówki szybko rekompensują piękne widoki. Wchodząc na szczyt Małej Rawki (1267 m), warto podejść 15 minut po żółtym znaku, aby dostać się na Wielką Rawkę (1307 m). Wielka Rawka jest popularna ze względu na niesamowity widok na Połoninę Wetlińską, Połoninę Caryńską na całej jej długości, gniazdo Tarnicy oraz Bukowe Berdo. Mając jeszcze więcej czasu, warto wybrać się niebieskim szlakiem do jedynego w swoim rodzaju miejsca zwanego Kremenaros lub Kremenets (45 min.). Jest to miejsce, gdzie spotykają się granice trzech narodów: Polski, Ukrainy i Słowacji. Zdjęcie przy symbolicznym wale jest konieczne!