Niezależnie od pory roku rękawiczki są niezbędnym wyposażeniem podczas podróży rowerowych. Nie chodzi tylko o wygodę, bo podróżowanie w odpowiednich rękawiczkach zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty. Ochrona kończyn jest niezbędna.
Oznacza to, że rękawiczki są absolutną koniecznością. Jakie więc powinieneś wybrać? Na rynku istnieją dwie rodziny makro, czyli rękawiczki z wodoodporną membraną i te bez. Pierwsze są idealne do chłodniejszego klimatu, drugie do łagodnego lub gorącego. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Lekkie i letnie rękawice motocyklowe
W cieplejszych miesiącach noszenie pary lekkich, oddychających rękawic jest lepsze niż jazda z gołymi rękami. Oprócz oczywiście kwestii bezpieczeństwa, ochrona skóry przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych może mieć ogromne znaczenie. Nie zapominajmy też o innych rodzajach ukrytych zagrożeń, takich jak owady. Każdy, kto miał przyjemność znaleźć pszczołę lub osę na swoich „odkrytych” kostkach, wie dokładnie, o czym mówimy.
Przydatne w wyższych temperaturach, zarówno w mieście, jak i podczas dłuższych wycieczek, rękawiczki letnie służą jako ochrona przed skrótami, a konstrukcja z perforowanej tkaniny zapewnia lepszą wymianę powietrza między dłonią a otoczeniem. Ze względów bezpieczeństwa i komfortu jazdy (na przykład w celu poprawienia przyczepności kierownicy) są one wyposażone w skórzane wstawki lub gumowe wzmocnienia w miejscach najbardziej narażonych na ścieranie.
Wodoodporne rękawice motocyklowe
Rozwiązaniem pośrednim są rękawice z wodoodporną membraną, ale bez wyściółki. Lepiej nadają się do użytku wiosną/jesienią i przy zmiennej pogodzie. Większość z nich jest wykonana z tkaniny, ale są też rękawice skórzane, które odpowiadają tym cechom.
Węższe i cieńsze, nie wyściełane rękawice są najlepszym rozwiązaniem do jazdy w terenie lub na lekkich trasach terenowych, takich jak drogi gruntowe, ponieważ pozwalają na większe wyczucie kierownicy i elementów sterujących.
Wyściełane rękawice motocyklowe z membraną, na najbardziej ekstremalne warunki
Są one najlepszym rozwiązaniem dla podróżników w zimnym klimacie i tych, którzy stawiają czoła najgorszym warunkom. Większość rozwiązań dostępnych na rynku to długie rękawice wykonane z tkaniny technicznej, które zwykle zakłada się na kurtkę, aby zapobiec dostawaniu się zimnego powietrza i wody z zewnątrz do rękawów. Mimo to nie brakuje wyściełanych rękawic z membraną o skróconym kroju. Są one zaprojektowane tak, aby ułatwić mobilność nadgarstków bez uszczerbku dla działania samego ochraniacza.
Rękawice nie powinny być traktowane jako mniej ważne niż na przykład kask i kurtka. I nie jest to tylko kwestia komfortu, ponieważ rękawice, które zapewniają ciepło i suchość rąk, zapewniają również aktywne bezpieczeństwo. W miesiącach zimowych dłonie jako pierwsze odczuwają zimno, co w pewnych sytuacjach może być niebezpieczne. Ruchy stają się wolniejsze, rowerzysta ma mniejszą czułość na elementy sterujące, a zmarznięte dłonie odwracają uwagę od jazdy.
Technologie ochronne rękawic motocyklowych
Najważniejszym zabezpieczeniem rękawic są ochraniacze knykci, których jest wiele rodzajów. Są to różne rodzaje ochraniaczy, od wykonanych z kompozytu węglowego i tytanowego w najbardziej ekstremalnych rękawicach wyścigowych po metalowe lub poliuretanowe w rękawicach turystycznych, o których tutaj mowa. Najbardziej zaawansowana technologia Dainese została zastosowana w rękawicach Ergotek, stworzonych na podstawie badań przeprowadzonych na rękawicach zawodników MotoGP™, podczas których wyznaczono obszary najbardziej narażone na uderzenia, aby opracować nową ochronę, która pozwala na większą swobodę ruchów, nie zmniejszając przy tym bezpieczeństwa.
Po zewnętrznej stronie dłoni znajdują się inne sztywne ochraniacze, które pomagają w poślizgu, gdy dłonie znajdą się na ziemi. Równie ważne są wzmocnienia ze skóry lub innych materiałów odpornych na ścieranie na wewnętrznej stronie dłoni i w innych miejscach, które mogą ocierać się o uchwyty rowerowe.
Bądź przygotowany na każde warunki!
Podczas podróży motocyklem często nie da się przewidzieć wszystkich warunków pogodowych, z jakimi przyjdzie ci się zmierzyć. Jeśli przygotowujesz się do wielodniowych wypraw w rejony o bardzo zróżnicowanych temperaturach lub zmiennej pogodzie, warto mieć przy sobie dwie pary rękawic, jedną lekką, drugą cięższą i wodoodporną, którą będziesz mógł założyć w zależności od pogody.