Jakie buty wybrać na motocykl?

Jak wybrać buty na motocykl

Buty motocyklowe są ważniejsze niż większość początkujących motocyklistów zdaje sobie sprawę. Buty motocyklowe muszą spełniać podwójną rolę. Buty muszą chronić Twoje stopy i nogi podczas jazdy i jeśli kiedykolwiek będziesz miał pecha i ulegniesz wypadkowi. Ponadto, kiedy dotrzesz do celu, muszą być wygodne do chodzenia, jak zwykłe buty. Tak więc, podczas gdy najlepsze marki kasków motocyklowych mogą skupić się wyłącznie na jednej rzeczy, którą muszą robić dobrze (chronić Twoją głowę), producenci butów muszą zrównoważyć dwa dość ważne cele i wykonać świetną robotę w obu.

Co sprawia, że buty motocyklowe są inne

Jak widać powyżej, różne dostępne obecnie buty motocyklowe mieszczą się w kilku dużych wiaderkach. Na przykład buty motocyklowe takie jak Sidi ST Motorcycle Boots to bez wątpienia buty wyścigowe. Są one używane głównie na torze, podobnie jak buty Alpinestars Tech 10, które również są wyraźnie wyścigowe. Istnieją buty w stylu butów Harley i Cruiser, które są brutalne i tradycyjne, idealne do jazdy i codziennego chodzenia. Co więc powinny mieć wspólnego buty motocyklowe, jak to pogodzić?

Każdy but motocyklowy, który wybierzesz, powinien mieć:

  • Olejoodporne podeszwy, które zapobiegają ślizganiu się podczas jazdy po drodze.
  • Uformowaną ochronę kostki, aby mieć pewność, że Twoja najwrażliwsza kość nie zostanie zniszczona w razie upadku.
  • Sztywność skrętną, aby zapobiec zginaniu kostki/stopy

Dobra wiadomość jest taka, że większość butów motocyklowych ma wszystkie powyższe cechy. Dopiero gdy zaczniesz przyglądać się butom, które nie są tradycyjne, poczujesz, że możesz je wykorzystać do jazdy na motocyklu. Buty, które nie są zaprojektowane specjalnie do jazdy na motocyklu, często „wyglądają”, jakby miały świetną ochronę. Bądź ostrożny i sprawdź.

Jak wybrać buty motocyklowe

Zgadzamy się, że w większości codziennych sytuacji (chyba że jeździsz na motocyklu sportowym lub na torze) potrzebujesz wielofunkcyjnych butów do pracy, jazdy i chodzenia. Oto jak wybrać but, który spełnia wszystkie te funkcje.

Wybierz styl butów motocyklowych, który chcesz

Dostępne są różne style butów motocyklowych, więc musisz wybrać jeden z nich. Poza głównymi stylami, które wymieniliśmy powyżej, jest jeszcze kilka innych, które warto rozważyć.

Buty do jazdy na motocyklu (znane również jako krótkie buty motocyklowe)

Są to krótkie buty, jak sama nazwa wskazuje, używane przez policjantów i strażaków jeżdżących na motocyklach. Są wygodne, zwłaszcza kiedy jeździsz i pracujesz przez cały dzień. Buty te mają wysoki flex i solidną ochronę kostki, ale nie są tak ochronne jak wyższe buty. To dobra równowaga dla tych, którzy muszą nosić buty przez cały dzień i dużo jeździć.

Buty do uprzęży

Buty te są dostępne zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Buty te są dostępne w różnych wysokościach. Buty z szelkami mają pasek, który owija się wokół stopy. Dostępnych jest wiele marek, ale najlepsze pod względem ceny i jakości są buty firm Chippewa, Boulet i Wesco.

Wysokie buty biker boots

Wysokie buty dla motocyklistów są preferowane z różnych powodów. Chronią Cię przed zranieniem przez gorącą rurę wydechową, która zwykle znajduje się blisko nóg. Zapewniają też ciepło twojemu ciału, zwłaszcza w zimnych porach roku. Wysokie buty motocyklowe wyglądają imponująco, zwłaszcza gdy masz na sobie dżinsy.

Jest to ważny but, który należy nosić zwłaszcza wtedy, gdy jedziesz z dużą prędkością, ponieważ skóra chroni przed zimnem, które dostaje się do ciała przez nogi.

Wysokość wału twojego motocykla

Są motocykle, które mają wysoki trzon i wymagają operacji, które mogą wpłynąć na górną część goleni i potencjalnie na kolana. W takich przypadkach rozważ wyższy but, aby chronić te miejsca.

Konstrukcja podeszwy butów motocyklowych

Buty na motocykl

Głównym celem noszenia butów podczas jazdy na motocyklu jest zapewnienie przyczepności podczas wsiadania i wysiadania oraz ochrona stóp podczas wypadku. Dobra podeszwa buta motocyklowego powinna być odporna na olej i mieć dużą przyczepność.

Wentylacja i wodoodporność.

Wentylowane buty motocyklowe to mniej spoconych stóp i lepsze zdrowie stóp. Buty motocyklowe są najczęściej projektowane z wentylacją, zwłaszcza w przypadku motocykli wyścigowych, w których będziesz musiał jeździć z bardzo dużą prędkością, a buty są naprawdę wysokie. Wentylacja pomaga przewietrzyć nogi i zmniejsza ilość potu. Buty powinny być także wodoodporne, zwłaszcza gdy musisz jeździć w porze deszczowej.