Najpopularniejszy szlak Bieszczad

najpopularniejszy szlak bieszczad

Jakie szlaki zdominowały bieszczadzkie szlaki w tym roku? Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że najwięcej wędrowców skierowało się w stronę Chatki Puchatka i najwyższego optimum regionalnych wzniesień. Ponad 113 000 osób skierowało swoje działania na Połoninę Wetlińską z Przełęczy Wyżnej, a ponad 95 000 – z Wołosatego w kierunku Tarnicy.

Statystyki

Bieszczadzki Park Narodowy podsumował sezon urlopowy. Okazało się, że w 2019 roku około 571,6 tys. osób odwiedziło obserwowane tu szlaki. To o około 3 procent mniej niż w 2014 roku, kiedy na wędrówkę wyruszyło 589 tysięcy turystów.

Jak wyglądał rozkład intensywności odwiedzin w poszczególnych miesiącach? Zaskoczeniem był niesprzyjający pogodowo maj, kiedy na bieszczadzkie szlaki wyruszyło „tylko” 44,3 tys. osób, podczas gdy rok wcześniej było ich 79,2 tys. Miesiącem dokumentacyjnym, podobnie jak w 2018 roku, był sierpień, kiedy odnotowano aż 157,8 tys. wejść. Z informacji BdPN wynika, że październikowa obecność raz po raz wzrasta.

Połonina Wetlińska

Wśród najpopularniejszych miejsc tradycyjnie prym wiodła Połonina Wetlińska z Przełęczy Wyżnej oraz Tarnica z Wołosatego. Jak czytamy na stronie internetowej BdPN: „wysoką – przekraczającą 50 000 – frekwencję odnotowano również w punktach kontrolnych na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych”. Wielu podróżnych szukających nieco mniej zatłoczonych zakątków chciało skorzystać z tras spacerowych i rowerowych w okolicach Tarnawy Niżnej, gdzie w tym roku powstały nowe fascynujące trasy.

Ruch turystyczny w 2019 roku był obserwowany od 13 kwietnia do 17 listopada w 18 punktach informacyjnych i kasowych, obsługujących łącznie 21 wejść na szlaki turystyczne, trasy przyrodniczo-historyczne i spacerowe.