Porady dotyczące jazdy motocyklem w górach

Motocykl w górach

Kręte górskie drogi oferują mnóstwo wspaniałych widoków dla nieustraszonych motocyklistów. Możesz wyrwać się z miasta i znaleźć spokój na wzgórzach, a także ostre zakręty, które zapewnią Ci dreszczyk emocji, którego szukasz. Jednak drogi o dużej wysokości mają swój własny zestaw zagrożeń, które różnią się od typowej jazdy po płaskiej autostradzie. Aby zachować bezpieczeństwo, musisz przygotować się odpowiednio na niesprzyjające warunki pogodowe, ruch uliczny, śliskie drogi, strome klify i ciasne zakręty o słabej widoczności.

Sprawdź pogodę i warunki jazdy

Zanim wyruszysz na wycieczkę po górach, sprawdź warunki pogodowe, aby upewnić się, że nic nie przeszkodzi Ci w podróży. Powinieneś przełożyć swoją wycieczkę, jeśli prognoza przewiduje silne wiatry, ulewne deszcze, oblodzone drogi lub zamiecie. Pioruny i grad są również niebezpieczne. Wiedz, że nawet jeśli niebo jest czyste, temperatury w górach mogą być znacznie niższe, a prędkość wiatru może drastycznie wzrosnąć, im wyżej się wspinasz.

W zależności od pory roku, ruch w górach może być również zróżnicowany. Niekorzystne warunki pogodowe, osunięcia ziemi lub spadające skały mogą również sprawić, że niektóre drogi będą nieprzejezdne, więc warto sprawdzić, czy drogi są zamykane i budowane, zanim wyruszysz w drogę, aby nie zostać zaskoczonym przez objazd. Ruch uliczny może być również ruchliwy w pogodny dzień, co oznacza, że będziesz musiał być świadomy samochodów wokół ciebie i być gotowy do reagowania na nie.

Ubierz się.

Jazda motocyklem

Jeśli temperatury w górach są niskie (a mogą być nawet w szczycie lata), będziesz chciał dodać kilka warstw do swojego typowego sprzętu motocyklowego. Oczywiście, będziesz chciał nosić kask, rękawice i buty do jazdy dla ochrony i przyczepności. Dodaj trochę bielizny termicznej lub inną koszulę z długim rękawem i szalik pod kombinezonem lub kurtką, aby pomóc utrzymać ciepło. Będziesz także chciał spakować sprzęt przeciwdeszczowy w przypadku napotkania ciężkiej, mokrej mgły lub mżawki na swojej drodze, ponieważ bycie mokrym sprawi, że będziesz zimny i bardziej podatny na kontraktowanie hipotermii.

Zachowaj czujność

Zakręty górskich dróg mogą być ekscytujące i podnoszące poziom adrenaliny, ale trzeba na nich jeździć ostrożnie. Zachowaj skupienie podczas jazdy – nie daj się tak rozproszyć pięknym widokom, że przestaniesz patrzeć na drogę przed sobą. Pokonuj zakręty tak szeroko, jak to możliwe, pozostając na swoim pasie ruchu, aby poprawić widoczność nadjeżdżających pojazdów. Inni kierowcy mogą nie mieć takiego doświadczenia w jeździe po górach, więc bądź cierpliwy i daj im więcej miejsca.

Ponieważ tylna opona będzie bardziej obciążona podczas jazdy pod górę, co zmniejszy przyczepność przedniego koła, będziesz chciał delikatnie nacisnąć tylny hamulec, aby uniknąć zsunięcia się, gdy będziesz chciał zwolnić. Podobnie przednia opona będzie bardziej obciążona, gdy będziesz zjeżdżał w dół, więc delikatnie zaciągnij przedni hamulec i zwolnij go, zanim przechylisz motocykl.

Zastosowanie tych wskazówek podczas jazdy po górach powinno zmniejszyć zużycie motocykla i uchronić Cię przed wypadnięciem lub wypadkiem.