Schronisko Chatka Puchatka

Chatka Puchatka

Chatka Puchatka to najbardziej popularne i znane schronisko w Bieszczadach. Znajduje się na Połoninie Wetlińskiej, na wysokości 1232 metrów nad poziomem morza i jest największym ośrodkiem turystycznym w Bieszczadach oferującym noclegi. Historia tego miejsca sięga lat 50. ubiegłego wieku, drewniana chata została wtedy postawiona przez wojsko i służyła jako punkt obserwacyjny. Kiedy żołnierze opuścili to miejsce, w 1956 roku chatkę przejęło rzeszowskie PTTK i również z pomocą harcerzy pełniła ona potem funkcję schroniska górskiego, a od 1967 roku funkcjonuje już jako schronisko załogowe.

O Chatce Puchatka

Słynny Lutek Pińczuk przybył tu 1 czerwca 1967 roku, kiedy to postanowiono wynająć ośrodek, a także, z niewielką przerwą, prowadzić sanktuarium aż do dziś. Schronisko oferowało gościom schronienie przez cały rok, w dwóch małych wspólnych pomieszczeniach na poddaszu. Warunki były spartańskie, ponieważ chatka nie miała dostępu do wody ani prądu. Łazienka znajdowała się za grzbietem i nie było to zbyt przyjemne miejsce, zwłaszcza zimą. Jednak to właśnie w miesiącach zimowych chatka miała prawdziwą atmosferę, ponieważ wtedy nocowali w niej rzekomi prawdziwi turyści, a w oświetlonym świecami salonie wydziału rozbrzmiewały dźwięki gitar. Niestety, ze względu na popularność w sezonie letnim trudno było znaleźć tu spokój. Chociaż wieczorem, kiedy wszystkie przygody opuściły już Połoniny, można było liczyć na prawdziwą hostelową atmosferę.

o schronisku chatka puchatka

Ta sielanka skończyła się niedawno, bo przez pewien czas trwał konflikt o prawo własności do sanktuarium między PTTK i BdPN, który zakończył się w sądzie. Prawo do sanktuarium wywalczył Bieszczadzki Park Narodowy, ale poza nowym właścicielem niewiele się tu zmieniło. Jednak na dłuższą metę Lutek, ze względu na wiek i stan zdrowia, „zszedł” z Połoniny, by już teraz z regularnymi problemami przetrzymywać turystów w Wetlinie. Z czasem schronisko stało się po prostu schroniskiem dla wczasowiczów, bez całorocznych rozwiązań. Niedawno powstał projekt wyburzenia schroniska i postawienia w nim schroniska spełniającego wszystkie wymagania w tym zakresie. Pomysł ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, czy zostanie zrealizowany? Czas pokaże.